Aktualności

Warszawa wprowadza Strefę Czystego Transportu

strefa czystego transportu

Od 1 lipca 2024 r. Warszawa wprowadza pierwszą w Polsce Strefę Czystego Transportu (SCT). Jest to specjalnie wydzielony obszar, na którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające określone normy emisji spalin. Wprowadzenie SCT ma na celu poprawę jakości powietrza w mieście oraz redukcję negatywnego wpływu transportu na środowisko.

Strefa Czystego Transportu w Warszawie jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Jest to wydzielony obszar, po którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin. Ten obszar obejmuje powierzchnię 37 km kw., który rozciąga się głównie po Śródmieściu oraz niektórych centralnych dzielnicach Warszawy. Jest to kluczowy obszar miasta, gdzie koncentracja ruchu samochodowego jest największa, a zanieczyszczenie powietrza najbardziej odczuwalne. Zasady funkcjonowania SCT są proste – do strefy mogą wjeżdżać jedynie pojazdy, które spełniają określone normy emisji spalin.

Strefa Czystego Transportu Warszawa

Zgodnie z przepisami do SCT nie będą miały wjazdu samochody benzynowe starsze niż z 1997 roku oraz pojazdy z silnikiem diesla wyprodukowane przed 2005 rokiem. Wprowadzenie tych restrykcji ma na celu wyeliminowanie najbardziej emisyjnych pojazdów, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Złamanie tych zasad grozi mandatem do 500 złotych. Warunkiem wjazdu do SCT jest posiadanie odpowiednich norm emisji spalin, co ma istotny wpływ na redukcję zanieczyszczeń powietrza w centrum Warszawy. Ponadto, planowane są regularne kontrole, które mają na celu egzekwowanie nowych regulacji.

Wprowadzenie Strefy Czystego Transportu w Warszawie to ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Warszawa, wprowadzając SCT, daje przykład innym miastom w Polsce. Długoterminowe korzyści z takich działań mogą obejmować nie tylko poprawę jakości powietrza, ale także ogólną poprawę zdrowia publicznego i jakości życia mieszkańców.