Aktualności

Zakaz ruchu ciężarówek na wakacje 2024 w Polsce i Europie

zakaz ruchu

Wakacyjny okres w 2024 roku przynosi ze sobą liczne ograniczenia dla przewoźników ciężarówek zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy. Okres wakacyjny stanowi duże wyzwanie dla przewoźników. Od 21 czerwca 2024 roku w Polsce, ale także w wielu krajach Europy wprowadzono zakaz ruchu dla części pojazdów. Ograniczenia te będą zaplanowane do 28 sierpnia 2024 roku. Wprowadzone zakazy mają na celu poprawę płynności ruchu drogowego oraz zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w okresie wzmożonego ruchu turystycznego.

Wakacyjne ograniczenie w Polsce

Wakacyjne zakazy ruchu dla samochodów ciężarowych w Polsce mają na celu ograniczenie przemieszczania się pojazdów ciężarowych nie tylko podczas świąt, lecz także w piątki oraz w weekendy, czyli w okresie zwiększonego ruchu samochodów osobowych. Celem tych zakazów jest monitorowanie ruchu w okresie wzmożonego ruchu geograficznego, szczególnie w piątki i weekendy, co zapewnia bezpieczeństwo na drogach i komfort podróżujących. W okresie wakacyjnym obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów ciężarowych o masie powyżej 12 ton w następujących godzinach:

  • Piątki: od godz. 18:00 do 22:00
  • Soboty: od godz. 8:00 do 14:00
  • Niedziele: od godz. 8:00 do 22:00

Przewoźnicy, którzy nie dostosują się do przepisów ruchu drogowego, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 2000 złotych.

Kogo nie obejmują ograniczenia?

Zakaz nie dotyczy ciężarówek przewożących towary szybko psujące się i artykuły spożywcze, leki, żywe zwierzęta, a także niektóre pojazdy przewożące towary ADR oraz ciężarówki wykorzystywane w transporcie kombinowanym.

Letnie zakazy ruchu w Europie – wybrane kierunki

  • Niemcy: stały zakaz ruchu dla ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony obowiązuje w każdą niedzielę od północy do 22:00. Co więcej w lipcu i sierpniu zakaz ten zostaje rozszerzony o każdą sobotę w godzinach od 7:00 do 22:00 na niektórych odcinkach dróg.
  • Francja: zakazy ruchu dla ciężarówek obowiązuje w soboty od godz. 22:00 do niedzieli godz. 22:00 oraz w niektóre święta. Francuskie przepisy są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie, co wymaga od przewoźników szczegółowego planowania tras.
  • Włochy: zakazy obowiązują w soboty od godz. 8:00 do 22:00 oraz w niedziele i święta od godz. 7:00 do 24:00. Dodatkowe ograniczenia mogą być wprowadzone w czasie sezonu turystycznego, aby zmniejszyć natężenie ruchu na popularnych trasach.
  • Austria: wakacyjne zakazy ruchu ciężarówek obowiązują od 6 lipca do 31 sierpnia na autostradzie A13. W tym okresie zakaz ruchu dla ciężarówek jest wprowadzony w każdą sobotę od godziny 7:00 do 15:00. Dodatkowo zakaz ten łączy się ze stałym weekendowym ograniczeniem, które obowiązuje w soboty od 15:00 do północy oraz w niedziele i święta od północy do 22:00.

Życzymy bezpiecznych podróży!